Energia dla wsi
Wsparcie dla rolników na instalacje OZE i spółdzielnie energetyczne – te dopiero powstające, jak i te już istniejące – oraz ich członkowie. Program jest szansą na znaczącą transformację energetyczną na obszarach wiejskich.
Intensywność dofinansowania
Kwota alokacji dla dofinansowania w formie dotacji i pożyczki – 1 000 000 tys. zł:
- dla zwrotnych form dofinansowania (kredytów) przeznaczono łączną kwotę 515 mln zł
- dla bezzwrotnych – 485 mln zł.
W przypadku instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych pożyczka może sięgnąć do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Wsparcie dla elektrowni wodnych i biogazowni obejmuje dotacje do 45 proc. kosztów kwalifikowanych i/lub pożyczkę do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Programem chcą zachęcić rolników do korzystania z magazynów energii. W ramach “Energii dla wsi” będzie można otrzymać dofinansowanie do 20 proc. kosztów kwalifikowanych magazynu energii, ale pod warunkiem, że będzie to nie więcej niż 50 proc. kosztów kwalifikowanych całego przedsięwzięcia.
Wsparcie przeznaczone dla rolników przedstawia tabela poniżej.
W przypadku inwestycji realizowanych przez spółdzielnię energetyczną lub jej członka, lub przez
powstająca spółdzielnię energetyczną przedstawia kolejna tabela.
Pożyczka w programie Energia Dla Wsi
Drugą formą wsparcia w programie Energia Dla Wsi jest zwrotna pożyczka. Maksymalna kwota to 25 mln zł. Okres kredytowania wynosi do 15 lat. Możliwe jest 12-miesięczna karencja.
Pożyczka w programie Energia Plus może być udzielana z:
- oprocentowaniem na warunkach rynkowych (wówczas nie stanowi pomocy publicznej),
- na warunkach preferencyjnych. W przypadku pożyczki na warunkach preferencyjnych oprocentowanie wynosi WIBOR 3M +50pb i nie mniej niż 1,5% rocznie
- dla inwestycji realizowanych w formule „project finance" obowiązuje wymóg udziału środków własnych Wnioskodawcy (z zastrzeżeniem, że środki własne nie obejmują: kredytów bankowych, emisji obligacji, pożyczek właścicielskich, pożyczek udzielonych przez inne podmioty itp.) w wysokości co najmniej 15% kosztów kwalifikowanych inwestycji, wniesionego w postaci udziału kapitału zakładowego pokrytego wkładem pieniężnym.
Uwaga! Pożyczka może zostać częściowo umorzona – zgodnie z “Zasadami udzielania
dofinansowania ze środków NFOŚiGW”.
Terminy i sposób składania wniosków
Wnioski należy składać w terminie od 25.01.2023 r. – 15.12.2023 r. lub do wyczerpania alokacji środków.
Okres kwalifikowalności kosztów liczony jest 01.01.2022 r. do 30.09.2030 r.
Uwaga ! Inwestycja nie może być rozpoczęta przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.
Masz pytania i chcesz skorzystać z Dofinansowania ? Skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści
odpowiedzą ci więcej o warunkach Programu.
Nasze banki
Pionier Energia współpracuje z czołowymi Bankami i pomagamy w pozyskiwaniu kredytów i leasingów. Wynegocjowaliśmy stałe oprocentowanie dla Naszych Klientów. Ponieważ rachunki za prąd nieustannie rosną i nic nie wskazuje, aby w przyszłości miało się to zmienić. Wprawdzie brak wystarczających środków na montaż i zakup instalacji fotowoltaicznej czy pompy ciepłej może hamować taką inwestycję, ale zawsze możesz skorzystać z kredytu. Szczególnie że raty kredytowe będą same się spłacać, jako że Twoje nowe rachunki za prąd zmniejszą się o około 90%.
Nie da się ukryć, że inwestycja w fotowoltaikę to spore koszty. Jednak dzięki specjalnym kredytom, a także dopłatom coraz więcej osób może sobie na to pozwolić. Dlatego już dziś możesz zacząć szukać najlepszego kredytu na fotowoltaikę, a my Tobie w tym pomożemy.
Potrzebujesz szybkiej informacji?
Wypełnij formularz, a my niebawem do Ciebie oddzwonimy. Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i zaproponują najlepsze możliwe rozwiązania.