Jak dobrać moc pompy ciepła?

Jak dobrać moc pompy?

Zawsze podkreślamy, że opłacalność pompy ciepła zależy od jej umiejętnego dobrania. Tylko wtedy możemy mówić o optymalnej i oszczędnej pracy. Jak dobrać moc pompy ciepła? Skąd wiadomo, która pompa sprawdzi się najlepiej?
Odpowiedź na te pytania oraz garść przydatnych informacji technicznych znajdziecie poniżej.

Pompa ciepła — jaka moc?

Jako eksperci ds. pomp ciepła i fotowoltaiki, musimy zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną rzecz. Nie do końca chodzi o samą moc pompy — mocniejsza pompa niekoniecznie będzie lepsza, co wyjaśnimy za chwilę. Kluczową rolę odgrywa tutaj zapotrzebowanie energetyczne budynku. Mówiąc prościej, chodzi o to ile energii cieplnej zużywa budynek w przeliczeniu na m2. Jeśli właśnie budujecie (lub niedawno budowaliście) dom, z pewnością nie jest wam obcy termin klasy energetycznej domu oraz związane z nim pojęcia domu energooszczędnego, niskoenergetycznego i pasywnego. Takie budynki charakteryzują się nie tylko odpowiednią formą rozprowadzania ciepła, ale też właściwą stolarką okienną oraz dociepleniem. Ma to oczywiście związek z rozwojem technologii używanych w budownictwie i ogólnemu trendowi proekologicznemu. Zapotrzebowanie domów energooszczędnych, jest znacznie niższe niż w przypadku konstrukcji, które powstawały jeszcze w latach 90-tych. W przypadku tych pierwszych optymalna moc pompy będzie więc niższa.

Na co zwrócić uwagę?

Na właściwy dobór mocy pompy ciepła ma, jak już wspominaliśmy, zapotrzebowanie energetyczne budynku. W takim przypadku należy przede wszystkim zwrócić uwagę na następujące elementy:
liczba i klasa energetyczna okien
rodzaj ogrzewania (grzejniki, ogrzewanie podłogowe lub mieszane)
powierzchnia budynku (oczywiste jest, że większy budynek będzie potrzebował więcej energii cieplnej)
technologia wykonania budynku (szkieletowa lub tradycyjna)
sposób docieplenia i konstrukcja ścian, dachu oraz podłóg
położenie budynku (nie tylko jego usytuowanie na działce, ale też konkretna strefa klimatyczna)
komfortowa temperatura zimą (nie każdy musi mieć stałą temperaturę 24 stopnie)

Co ważne, jeśli właśnie budujecie dom, informację o zapotrzebowaniu energetycznym, powinniście otrzymać już na etapie projektowym. Podane powyżej informacje dotyczą więc przede wszystkim budynków, które podlegają modernizacji.

Jaką pompę wybrać?

W Pionier Energia doskonale wiemy, że odnawialne źródła energii to nie tylko ekologia, ale i oszczędność. Dla większości z nas ten drugi czynnik ma największe znaczenie. Jak więc dobrać moc pompy, aby była najbardziej ekonomiczna, a czas zwrotu inwestycji najkrótszy?
Moc pompy oraz jej wydajność powinny być możliwie zbliżone do wspominanego już zapotrzebowania energetycznego budynku. Dlaczego? Zbyt słaba pompa ciepła to jej dłuższa praca i większe zużycie energii elektrycznej, a w konsekwencji wyższe rachunki za prąd. Pojawia się tu także problem z przemrożeniami samej pompy oraz przede wszystkim brak odpowiedniej temperatury w domu. Zbyt mocna pompa będzie natomiast uruchamiać się często, ale na krótki czas. Oba przypadki nieprawidłowego doboru prowadzą do spadku żywotności urządzenia. Konsekwencją jest spadek opłacalności inwestycji.
Choć wybór odpowiedniej pompy ciepła nie jest prosty, nie musisz tego robić sam. W Pionier Energia zrobimy to za Ciebie! Dobierzemy urządzenie tak, by jego praca i zwrot kosztów były zoptymalizowane. Dodatkowo przeprowadzimy profesjonalny montaż i pomożemy w kwestii wyboru korzystnego finansowania. Ty ciesz się ciepłem!

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z nami!

O co chciałbyś zapytać?

8 + 7 =

Możesz też zamówić BEZPŁATNĄ wycenę!