Tania energia, tylko dla bogatych?

Przeglądając oferty cenowe pomp ciepła i fotowoltaiki, można dojść do wniosku, że jest to rozwiązanie wyłącznie dla osób z zasobnym portfelem. Koszt urządzeń oraz ich instalacji może zniechęcić niejednego potencjalnego nabywcę. Kilkadziesiąt tysięcy złotych to teoretycznie spory wydatek, ale… czy takie myślenie jest słuszne w przypadku odnawialnych źródeł energii? Zapraszamy do lektury!

Pompa ciepła – czy się opłaca?

Cena samego urządzenia zależy przede wszystkim od jego mocy, wydajności i klasy. Na te askpety warto zwrócić uwagę już na etapie planowania instalacji. Dlaczego? Wielokrotnie spotykaliśmy się z sytuacją, gdzie zamontowana pompa ciepła nie była odpowiednio dopasowana do zapotrzebowania energetycznego budynku. Co za tym idzie, jej opłacalność i czas zwrotu nie były zoptymalizowane. Skoro jesteśmy już przy zwrocie, warto pamiętać, że jest to inwestycja długofalowa, polegająca na stałej miesięcznej oszczędności wynikających z taniej energii cieplnej. Obecnie zwrot kosztów pompy ciepła nastepuje po ok. 10 latach, co jest bardzo dobrym wynikiem. Należy również mieć na uwadze rosnące ceny klasycznego opału, jak węgiel i gaz. Patrząc na inwestycję z tej perspektywy, długoterminowa oszczędność widoczna jest gołym okiem.

Pompa ciepła — jeszcze taniej!

Przeciwnicy pomp ciepła często mówią o wysokim zużyciu prądu przez samą pompę. No tak… jak urządzenie, zużywające rocznie 9000 kWh (przykład dla pompy o mocy 9 KW) ma być oszczędne? Odpowiedź jest prosta — pompa ciepła wytwarza średnio cztery razy więcej energii, niż pobiera, co czyni z niej niezwykle wydajne rozwiązanie grzewcze. Dodatkowo koszt energii pobieranej przez pompę ciepła można skutecznie obniżyć dzięki… fotowoltaice! W jaki sposób?

Fotowoltaika bez tajemnic

Fotowoltaika to nie tylko doskonałe źródło darmowej i ekologicznej energii dla waszego domu lub firmy, ale też idealny duet w połączeniu z pompą ciepła. Wasza instalacja wytwarza prąd, który może posłużyć również do zasilania pompy ciepła. Co ważne, coraz popularniejsze stają się specjalne urządzenia, pozwalające na bezpośrednie podłączenie fotowoltaiki z pompą ciepła — bez konieczności przesyłania energii do operatora. Alternatywą mogą być również magazyny energii, które pozwolą przechować wyprodukowaną energię bezpośrednio “w Waszym domu”. No dobrze, ale fotowoltaika to kolejny wydatek… Zgadza się, ale jest to także kolejna oszczędność. Sporo osób niestety postrzega OZE jedynie przez pryzmat wydatków związanych z instalacją urządzeń, zupełnie nie analizując przy tym oszczędności w perspektywie nadchodzących lat. Niedawno wprowadzone zmiany w sposobie rozliczania prosumentów sprawiły, że sporo osób zaczęło myśleć: “fotowoltaika już się nie opłaca”. Przyznajemy, że czas zwrotu inwestycji nieco się wydłużył, ale nadal jest do doskonały sposób na obniżenie rachunków za prąd.

Samochód elektryczny

Auta elektryczne stają się w Polsce coraz popularniejsze. Podobnie jak w przypadku rozwiązań hybrydowych, również tu na początku pojawiło się wielu malkontentów… A to brak stacji ładowania, a to mała trwałość ogniw, drogi serwis — powód do narzekania znajdzie się zawsze. Co ciekawe, zwykle wynika z niewiedzy. Wbrew obawom, pojazdy elektryczne cechują się niską awaryjnością i pozwalają cieszyć się niemal bezkosztową jazdą. Czy są drogie? Jeśli weźmiemy pod uwagę możliwość skorzystania z dotacji, okazuje się, że ich ceny odbiegają niewiele (lub wcale) od cen tradycyjnych pojazdów spalinowych. Dla przykładu — nowa Mazda MX-30 to koszt ok. 140 tys. zł, a używany Nissan Leaf zaledwie 40 tys. zł. Szukając kolejnego samochodu, warto więc skłonić się ku ekologicznym rozwiązaniom, szczególnie jeśli zdecydujemy się na budowę tzw. car portu — specjalnej wiaty wyposażonej w instalację fotowoltaiczną. Dzięki temu możemy ładować nasz elektryczny samochód zupełnie za darmo.

Dotacje i dofinansowania

Mówiąc o ekologicznych i odnawialnych źródłach energii powinniśmy przede wszystkim pamiętać o dofinansowaniach. Do najpopularniejszych programów należą oczywiście “Mój prąd” oraz “Czyste powietrze”. Warto jednak rozeznać się w lokalnych, gminnych programach, które często pozwalają w znaczny sposób zwiększyć poziom dotacji. W Pionier Energia na bieżąco śledzimy programy rządowe i stale pomagamy naszym klientom w kwestii formalności związanych z uzyskaniem dodatkowych pieniędzy — zarówno na instalację pompy ciepła, jak i fotowoltaiki. Dlatego też zawsze zachęcamy Was do kontaktu — nasi specjaliści szczegółowo przedstawią Wam aktualnie dostępne możliwości.

Na zakończenie, jak zawsze chcielibyśmy wspomnieć o jednej bardzo ważnej kwestii. Każdy projekt instalacji fotowoltaicznej lub pompy ciepła, powinien poprzedzać rzetelny audyt. Dzięki temu jesteśmy w stanie dobrać optymalne dla Was rozwiązania. Takie, które nie tylko będą wydajne, ale przede wszystkim pozwolą na oszczędność i możliwie najkrótszy czas zwrotu. Jeśli macie pytania — piszcie do nas lub dzwońcie. Jesteśmy do Waszej dyspozycji!

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z nami!

O co chciałbyś zapytać?

2 + 10 =

Możesz też zamówić BEZPŁATNĄ wycenę!