Net-billing w pigułce, czyli nowe zasady rozliczania prosumentów

O zmianach w sposobie rozliczania prosumentów pisaliśmy już jakiś czas temu w naszych mediach społecznościowych. Zmiany wejdą w życie od 1 kwietnia bieżącego roku, czyli właściwie lada chwila. Z tego powodu wracamy do Was z aktualizacją oraz podsumowaniem obecnej sytuacji i jak zawsze najświeższymi informacjami z branży fotowoltaicznej. Znany dotychczas system opustów zostanie zastąpiony net-billingiem. Co to oznacza dla posiadaczy fotowoltaiki? Przeczytacie w dalszej części artykułu.

Czym jest net-billing?

Mówiąc najprościej jak się da – to metoda rozliczenia energii z odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika. Ważna cechą dla net-bilingu jest to, że energia eksportowana (oddawana do sieci) i energia importowana (pobierana z sieci) są mierzone osobno i mają różną cenę. Dla każdego prosumenta zostanie przypisane indywidualne konto prosumenckie, na które w ramach depozytu będą przesyłane wycenione wartościowo nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej. Energia pobierana z sieci zostanie następnie rozliczona zgodnie z cennikiem sprzedawcy, a jej wartość zostanie pomniejszana o zawartość depozytu prosumenckiego. Zgodnie z przegłosowaną nowelizacją ustawy, nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowane przez mikroinstalację prosumencką będą wprowadzane do sieci i wyceniane przez sprzedawcę zobowiązanego lub sprzedawcę wybranego, po cenie rynkowej. Do rozliczeń, w pierwszym etapie wprowadzania ustawy, będzie służyć średnia miesięczna cena energii na TGE z Rynku Dnia Następnego. Okres rozliczeniowy w net-bilingu ma wynosić 12 miesięcy. Jeśli depozyt prosumencki nie zostanie w pełni wykorzystany, 20% pozostałej wartości energii wprowadzonej w danym miesiącu będzie zwracana do końca 13 miesiąca. Warto dodać, że od 2024 r. kalkulacja będzie odbywać się wg. średniej stawki godzinowej.

Kogo będą obowiązywać nowe zasady?

Rozliczanie w oparciu o net-billing będzie dotyczyło wszystkich, którzy montaż instalacji przeprowadzą od 1 kwietnia 2022 r. Osoby, które zdecydowały się na montaż do końca marca tego roku, będą mogły przez najbliższe 15 lat rozliczać się na wciąż obowiązujących zasadach opustów. Tu musimy także podkreślić, że wszelkie działania serwisowe, wymiana licznika i przyłączenie mikroinstalacji, nie spowodują u aktualnych prosumentów przejścia na nowy sposób rozliczania. W dalszym ciągu zachowają oni prawo do rozliczania wg. Opustów. Co z opłacalnością? To zdecydowanie kwestia, która najbardziej zastanawia przyszłych prosumentów. Nasza odpowiedź! Inwestycja w instalację fotowoltaiczną, wciąż jest opłacalna.

Kilka najważniejszch argumenty które za tym przemawiają to:

  • Wzrost „hurtowych” cen energii na na TGE (Rynek Dnia Następnego) w stosunku do roku 2021, a więc możliwość odsprzedaży nadwyżek w lepszych cenach niż w ubiegłym roku.
  • Możliwość montowania mniejszych instalacji – bardziej dopasowanych do profilu zużycia energii, a co za tym idzie mniejsze nakłady na zakup instalacji.
  • Sprzedaż nadwyżek energii nie będzie objęta podatkiem VAT ani PIT. Dofinansowania do inwestycji w OZE. (np. program Mój Prąd 4.0)
  • Możliwość odliczenia inwestycji w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

W kontekście nadchodzących zamian polecanym rozwiązaniem wspierającym autokonsumpcję będą magazyny energii, których zastosowanie pozwoli zachować część wyprodukowanych nadwyżek, bez oddawania ich do sieci. Dzięki temu zmniejszy się też ilość energii pobieranej z sieci w momencie niedoboru. Jeszcze do niedawna mówiło się, że magazynowanie energii będzie nieopłacalne w przypadku osób indywidualnych i kierowane jest głównie do przedsiębiorców. Wynikało to z faktu, że nie do końca jasna była kwestia dofinansowań na te urządzenia. Rząd zapowiedział jednak, że nadchodząca edycja programu “Mój Prąd 4.0” obejmie swoim wsparciem również magazyny energii.

Na bieżąco śledzimy zmiany na rynku fotowoltaiki i jak zawsze będziemy o wszystkim informować.

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z nami!

O co chciałbyś zapytać?

10 + 14 =

Możesz też zamówić BEZPŁATNĄ wycenę!