Czy panele fotowoltaiczne trzeba czyścić?

Popularność paneli fotowoltaicznych w Polsce jest coraz większa. Taka ekologiczna instalacja zdecydowanie przyczynia się do zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko naturalne, ale przede wszystkim uniezależnia nas energetycznie. Mając już taką ekologiczną elektrownię powinniśmy o nią zadbać, żeby służyła nam jak najdłużej (o czym powinien poinformować Was instalator).

Co możemy zrobić, żeby wydajność i sprawność naszej instalacji służyła nam jak najdłużej? Możemy zacząć od najprostszego – regularnie czyścić i konserwować nasz panele fotowoltaiczne. Zabrudzenia – zabrudzenia spowodowane dymem, pyłem pobliskiej drogi, gęsty kurz, ptasie odchody, pyłki, liście czy pyły z kominów, obniżają ich skuteczność energetyczną. 

Dlatego warto o nie dbać w odpowiedni sposób i systematycznie je konserwować.

 

Zadbane panele fotowoltaiczne wydłużają wydajność naszej instalacji

Po pierwsze – instalacja fotowoltaiczna wymaga odpowiedniego czyszczenia i nie jest to jedynie kwestia estetyczna. Bo musicie wiedzieć, że odpowiednie czyszczenie swojej instalacji może spowodować nawet o 15% lepszą ich wydajność. 

Po drugie – musicie wiedzieć, że nie cały brud zostanie zmyty przez deszcz. Deszcz poradzi sobie z lekkim pyłem, czy kurzem, ale trwałe zanieczyszczenia niestety pozostaną. I to właśnie te zanieczyszczenia powinniśmy usuwać.

 

Zaplanuj to sobie!

Posłużmy się przykładem. Gros z nas posiada samochody, które użytkujemy. Aby służyły nam jak najdłużej, planujemy regularne wizyty serwisowe 2 razy do roku, wraz ze zmianą pór roku, zmieniamy też opony. Z naszą ekologiczną instalacją jest podobnie. Dwa razy do roku wymaga wyczyszczenia i przynajmniej raz w roku przeglądu serwisowego. 

Najlepiej z początkiem wiosny i na początku jesieni. Z początkiem wiosny zmywasz to co pozostało na nich po zimie i przygotowujesz je do nadchodzących coraz dłuższych słonecznych dni. Z początkiem jesieni zmywasz to co zostało na nich po wiośnie i jesieni, przygotowując je na krótkie, acz w dalszym ciągu słoneczne dni. Chcemy, żeby w tym czasie nasza instalacja równie sprawnie produkowała dla nas energię.

Natomiast, jeśli na Twoich panelach widoczne są spore zabrudzenia pomiędzy planowymi konserwacjami paneli, np. ptasie odchody, to warto je usuwać na bieżąco. A jeśli dodatkowo chcesz, żeby Twoje panele wyglądały estetycznie i były dodatkowo ozdobą Twojego domu, to wtedy można robić to również częściej w wyznaczonych porach dnia, wówczas będziemy cieszyć się sprawną instalacją przez wiele lat. 

No właśnie. Pora dnia. Czy jest taka ważna? Zdecydowanie tak. Czyszczenie paneli powinniśmy zaplanować, kiedy nasze panele już ostygną i nie są nagrzane po całym dniu. Dlatego najlepiej czyszczenie przeprowadzić wieczorem lub wczesnym rankiem, kiedy jeszcze nie zdążą się rozgrzać.

Czym i jak myć panele fotowoltaiczne?

 

To najczęstsze pytanie jak słyszymy od naszych Klientów, tuż po skończonej instalacji.

 

Oczywiście w pierwszej kolejności polecamy produkty bezpośrednio od producenta. To specjalistyczne środki, są najbezpieczniejsze i dedykowane naszej instalacji. Ale nie jest to koniecznie. Możemy użyć po prostu domowego rozwodu wody z octem, który równie sprawnie wyczyści nasze panele. Nie potrzebujemy niczego więcej. Na pewno nie wolno używać detergentów alkalicznych lub kwaśnych, one mogą uszkodzić nasze panele.

 

To na co rzeczywiście musicie zwrócić szczególną uwagę, to narzędzie do czyszczenia. Powinna to być miękka gąbka lub szczotka z delikatnym włosiem, te na pewno nie zarysują powierzchni. Na szczęście taką gąbkę czy szczotkę kupicie w pierwszym sklepie czy markecie budowlanym.

 

To czego nie powinniśmy robić to mycie paneli przy pomocy myjki ciśnieniowej. Wiemy, że taka myjka zdecydowanie skróci czas mycia, ale ryzyko i konsekwencje uszkodzenia mogą nas dodatkowo kosztować. 

 

Ale jeśli Wasza instalacja jest na dachu polecamy zatrudnienie firmy, która się w tym specjalizuje. Będziecie mieć wtedy pewność, że zarówno środek czyszczący, jak i narzędzie czyszczące są odpowiednio dobrane. 

 

3 kroki podsumowania

 

Po pierwsze: masz instalację fotowoltaiczną? Pamiętaj o regularnym czyszczeniu i konserwacji.

 

Po drugie: zaplanuj regularne ich czyszczenie. Zwróć uwagę na porę roku i porę dnia.

 

Po trzecie: dobierz odpowiednie środki i narzędzia lub zatrudnij profesjonalną firmę, która specjalizuje się w czyszczeniu paneli fotowoltaicznych!

 

Jeśli wdrożysz w życie te 3 proste kroki, będziesz się cieszyć swoją instalacją na długie lata, a Twoja instalacja będzie nie tylko zadbana, ale też wydajna. Powodzenia!

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z nami!

O co chciałbyś zapytać?

8 + 3 =

Możesz też zamówić BEZPŁATNĄ wycenę!