Podwyżki prądu

PRĄD ZNOWU ZDROŻEJE!

Kończy się 2020 rok i zastanawiasz się ile zapłacisz za prąd w przyszłym roku? Już dziś wiadomo, że od stycznia 2021 czekają nas podwyżki cen prądu, będące efektem nowych, zatwierdzonych przez Urząd Regulacji Energetyki taryf dla gospodarstw domowych.  A także nowych, dodatkowych pozycji wpływających na cenę prądu m.in. opłaty mocowej.

Zgodnie z taryfami zatwierdzonymi przez URE na początku roku, przeciętne gospodarstwo domowe zużywające miesięcznie 200 kWh energii elektrycznej, będzie musiało się liczyć z dodatkowym wydatkiem na poziomie około 160 zł – 170 zł rocznie. A to oznacza podwyżkę o ok. 3,5% w stosunku do roku ubiegłego. (W przypadku Enei wzrost taryfy wyniesie 3,5 proc., PGE Obrót – 3,6 proc., a Taurona – 3,55 proc. Nadal prowadzone jest postępowanie w sprawie nowej taryfy dla Energa Obrót).

HISTORIA CEN PRĄDU

Jeśli nadal zastanawiasz się czy własny, darmowy prąd ma sens, zobacz jak jego cena wzrasta na przestrzeni ostatnich lat.

Wg danych GUSU, w latach 1999-2014 cena prądu liczona w kilowatach wzrosła o 137%. Łączna jednostkowa cena prądu przez lata wzrosła z 0,27 zł/kWh (1999 r.) do 0,67 zł/kWh (2013 r.). Później widoczna była stabilizacja cen energii elektrycznej zakończona ubiegłorocznym spadkiem (do 0,60 zł/kWh). W latach 2014-2016 ceny uplasowały się na stałym poziomie (0,60zł za kWh w 2014- 0,57zł za kWh w 2016). Dziś cena energii elektrycznej to średnio 0,617zł/kWh (stan na 20.05.2020, źródło: cena-pradu.pl).

Z CZEGO TO WYNIKA?

W ciągu ostatnich dwudziestu lat cena za prąd nieustająco wzrasta. Wynika to z rosnących kosztów jego produkcji, a także ze stosunku tej ceny do zarobków Polaków, czyli ile prądu może kupić Polak za swoje wynagrodzenie. Wyższe ceny prądu to efekt przede wszystkim rosnące ceny paliw (węgla i gazu) i uprawnień do emisji CO2, których najwięcej potrzebuje energetyka węglowa. O ile w grudniu 2017 roku tona CO2 kosztowała 7 euro, to już rok później było to już 25 euro i koszt ten niezmiennie rośnie. To problem dla polskiej energetyki, bo ta w 80 proc. opiera się na węglu. Według dostępnych scenariuszy, dalszą tendencję wzrostową zbić mogą jedynie inwestycje w odnawialne źródła energii.

JAK UNIEZALEŻNIĆ SIĘ OD RACHUNKÓW ZA PRĄD?

Forum Energii w ubiegłorocznym raporcie „Polska energetyka 2050. 4 scenariusze” zaprezentowało rozwiązania, które pomagają ocenić, jakie skutki przyniesie transformacja energetyczna. Wskazano, że inwestycje w OZE o niskich kosztach produkcji obniżają hurtową cenę, nie bez znaczenia jest też możliwość importu energii. 

To wszystko to realne dowody na to, że powinniśmy już dziś zadbać o własne gospodarstwa domowe, o ekologiczne rozwiązania i niezależność od największych dostawców prądu i inwestycję w odnawialne źródła energii, np. energię słoneczną. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest własna “elektrownia”. Instalacja paneli fotowoltaicznych to nie tylko oszczędność i dbałość o planetę, to przyszłość i kierunek dla kolejnych pokoleń. Zdajemy sobie sprawę, że jest to duża inwestycja, lecz dzięki możliwościom finansowania i profesjonalizmowi instalatora, można przejść przez to bezboleśnie, na końcu realnie zyskując i oszczędzając. 

Według przewidywań specjalistów, ceny prądu nadal będą rosły średnio o 3-4% w skali roku. Przy takim tempie wzrostu, przeciętna instalacja fotowoltaiczna zwróci się nawet po 4 latach. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej to zapraszamy do kontaktu z konsultantem Pionier Energia 736-814-075. Poznasz wszystkie możliwe scenariusze swojej instalacji. Pomożemy, doradzimy, załatwimy wszystkie formalności. 

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z nami!

O co chciałbyś zapytać?

14 + 1 =

Możesz też zamówić BEZPŁATNĄ wycenę!