Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne

Wybrać panele monokrystaliczne, czy polikrystaliczne, to pytanie które do niedawna nurtowało wielu inwestorów. Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Panele, fachowo nazywane modułami to jeden z najważniejszych elementów  instalacji fotowoltaicznej. To przecież one zamieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Warto więc przed wyborem paneli na własny dach wiedzieć jakie są różnice między nimi .

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne

Wyjaśnijmy najpierw zasadę działania paneli słonecznych. Każdy panel złożony jest z połączonych ogniw wykonanych z krzemu. Ich ilość uzależniona jest od zastosowanej technologii produkcji – najczęściej moduły zbudowane są z 60 lub 120 ogniw. To właśnie w nich powstaje energia, którą zasilamy nasze urządzenia elektryczne. Dzięki właściwościom krzemu, fotony pochodzące z promieniowania słonecznego wybijają z atomów elektrony, dzięki czemu możemy wykorzystywać ich ruch do pozyskiwania prądu. Następnie płynie on do falownika, a na samym końcu do gniazdek i sieci energetycznej.

W zależności od rodzaju ogniw możemy podzielić panele fotowoltaiczne na dwie grupy: monokrystaliczne i polikrystaliczne. Krótko o różnicach i o tym jakie panele fotowoltaiczne wybrać i które lepiej sprawdzą się w Twojej instalacji.

Różnice w budowie ogniw

  • Ogniwa monokrystaliczne powstają z dużego kawałka krzemu zwanego monokryształem, który następnie jest cięty na kawałki.
  • Ogniwa polikrystaliczne są zbudowane z wielu maleńkich kryształów krzemu. To powoduje, że ich sprawność i osiągane moce są niższe. Maksymalna moc paneli polikrystalicznych nie przekracza zazwyczaj 300W.

Co zaskakujące dla osób, które dopiero zaczynają się interesować fotowoltaiką to poziom sprawności ogniw fotowoltaicznych. Te polikrystaliczne osiągają sprawność na poziomie 14 – 16%. Średniej jakości panele monokrystaliczne są nieco wydajniejsze i osiągają od 15 do20%. Wysokowydajne modele niektórych producentów nawet więcej. Maksymalna osiągnięta wydajność wynosi obecnie 25,6%.

Technologia monokrystaliczna pozwala na wyprodukowanie modułów o mocy sięgającej nawet 800W, choć te najbardziej popularne, aktualnie dostępne i w rozsądnych cenach mają moc od 310W do 400W. Dzięki swojej kolorystyce świetnie komponują się z większością dachów. Mimo, że są odrobinę droższe, to często najlepsze rozwiązanie przy mniejszych lub wielopołaciowych dachach. Panele monokrystalicznie nieco lepiej radzą sobie także z wyższymi temperaturami.

Ładniejsze panele mono, czy polikrystaliczne?

To co w sposób widoczny odróżnia panele to różnice kolorystyczne. Panele monokrystaliczne są z reguły ciemno granatowe lub czarne, a panele polikrystaliczne mają zabarwienie niebieskie, a czasami jasnoniebieskie. Oczywiście oprócz koloru ogniw na wygląd panelu ma także wpływ kolor zastosowanej ramy. Obecnie coraz bardziej popularne są tak zwane panel full black, a więc całkowicie czarne. Ich popularność wynika w zasadzie wyłącznie ze względów estetycznych.

Kolejna różnica pomiędzy modułami również jest widoczna „gołym okiem”. Dokładniej mówiąc, różni je kształt ogniw krzemowych (to te kwadraciki widoczne na panelu). Ogniwa monokrystaliczne mają delikatnie zaokrąglone/ścięte narożniki, a ogniwa polikrystaliczne to po prostu kwadraty o boku ok 16cm.

Podsumowanie

W instalacjach domowych w Polsce dominują panele monokrystaliczne. Mają wyższą sprawność i zdecydowanie wyższe moce, a więc wymagają mniejszej powierzchni do wyprodukowania takiej samej ilości prądu. Warte podkreślenia jest także to, iż znakomita większość paneli z gwarancją techniczną produktu obejmującą więcej niż 15 lat, to panele monokrystaliczne.

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z nami!

O co chciałbyś zapytać?

13 + 15 =

Możesz też zamówić BEZPŁATNĄ wycenę!