Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne to jeden z elementów instalacji fotowoltaicznej, na który wielu klientów nie zwraca w ogóle uwagi, skupiając się na panelach i falowniku. W zasadzie można by je porównać do opon w samochodzie, które są jedynym punktem styku samochodu z podłożem i w rzeczywistości jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa. Analogiczną rolę spełnia system montażowy, który odpowiada za stabilność, a więc i bezpieczeństwo instalacji. Czym się różnią, jaki wpływ mają na dach i działanie samych paneli. Postaramy się w prosty sposób przedstawić, jak dobiera się konstrukcje pod panele fotowoltaiczne.

Konstrukcje pod fotowoltaikę – o czym mowa?

Panele fotowoltaiczne energię czerpią ze słońca, którą następnie przesyłają, aby zaspokoić podstawowe potrzeby energetyczne gospodarstwa domowego. Same panele jednak to nie wszystko. Kluczowym elementem w doborze zarówno paneli, jak i mocy jest również prawidłowy dobór konstrukcji pod panele fotowoltaiczne. W zależności od rodzaju dachu, jego pokrycia projektanci wybierają najkorzystniejszy system. Elementy montażu są tak wykonane, aby nie uszkodzić pokrycia dachowego oraz aby były w pełni bezpieczne dla budynku oraz jego domowników.

Czym charakteryzują się konstrukcje pod panele fotowoltaiczne? Przede wszystkim jest to:

 • łatwy montaż
 • wysokie parametry
 • wytrzymałościowe
 • stabilność
 • bezpieczeństwo

Wszystkie konstrukcje użyte do montażu paneli fotowoltaicznych powinny posiadać szereg certyfikatów oraz spełniać wymogi przepisów budowlanych.

Jakie konstrukcje do montażu paneli fotowoltaicznych?

Do montażu paneli fotowoltaicznych potrzebujemy konstrukcji odpowiedniej do podłoża, na którym będzie znajdować się fotowoltaika. Na dzień dzisiejszy nie ma znaczenia, czy panele fotowoltaiczne zamontujemy na dachu, gruncie, garażu czy w innym miejscu.

Panele skierowane na południową stronę pobierają największą ilość promieniowania słonecznego. A dzięki temu zapewniają Ci stałe i duże źródło energii. Co jeśli dach nie jest skierowany na stronę południową? Nie ma problemu! Konstrukcje pod fotowoltaikę mogą znajdować się również w innym miejscu.

Dach płaski

Jeden z idealnych dachów pod fotowoltaikę. Dlaczego? Gwarantuje on nam nie tylko doskonałą powierzchnię na konstrukcję pod fotowoltaikę, ale również zapewnia nam swobodę w doborze kierunku paneli fotowoltaicznych.

Praktycznie na każdym płaskim dachu jesteśmy w stanie zainstalować konstrukcje pod panele fotowoltaiczne. Bez względu na to czym dach jest pokryty: blacha trapezowa, blacha na rąbek stojący, blachodachówka, dachówka ceramiczna czy gont bitumiczny. Jedynym wyjątkiem jest azbest, zabroniony ze względu na dużą szkodliwość dla człowieka i środowiska.

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne na płaskim dachu mogą być mocowane zarówno pionowo [obok siebie] oraz poziomo – jeden nad drugim bezpośrednio na dachu lub pod kątem 10-35° (balastowo). A co to oznacza w praktyce?

Konstrukcja pod fotowoltaikę wykonana jest z podwójnych “ekierek”. Łączymy je ze sobą za pomocą podwójnych szyn lub stężenia. W celu połączenia elementów konstrukcji wykorzystuje się aluminiowe kątowniki oraz śruby. Kolejne elementy łączymy ze sobą przy pomocy łączników, które stanowią mocną i solidną podstawę pod panele fotowoltaiczne, które mocuje się i obciąża do przygotowanej konstrukcji.

Dach skośny

Dachy skośne – dwuspadowe czy kopertowe również nie stanowią problemu, aby zamontować konstrukcje do montażu paneli fotowoltaicznych. W przypadku tego rodzaju dachów montować możemy stelaż pod fotowoltaikę bezpośrednio do dachu.

Mocowanie konstrukcji różni się od siebie w zależności od rodzaju pokrycia dachu.

Na dachu pokrytym blachodachówką do montażu konstrukcji pod panele fotowoltaiczne użyte zostaną szpilki, które mocowane są do krokwi. Niezwykle ważna jest fachowość monterów, aby w trakcie montażu nie uszkodzić blachy powodując tym samym dehermetyzację czy powstawanie rdzy. W celu zabezpieczenia blachodachówki stosuje się masę bitumiczną lub gumowe podkładki.

Konstrukcje do montażu paneli fotowoltaicznych przytwierdzić można również za pomocą haków. System ten stosowany jest w szczególności na dachach pokrytych dachówką ceramiczną. Jest on nieco czasochłonny, lecz nie ingerujący znacznie w pokrycie dachu. 

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne na dachu pokrytym blachą trapezową mocujemy bezpośrednio do materiału za pomocą profili aluminiowych.

Konstrukcja wolnostojąca fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne można bez problemu zainstalować również na gruncie.

Konstrukcje naziemną fotowoltaiki mocujemy do gruntu na wiele sposobów: zalewanie lub wkręcanie betonem, kotwienie do płyt betonowych lub fundamentów czy za pomocą wkopywania słupów w ziemię.

Wszystko zależy od mocy instalacji fotowoltaicznej oraz od rodzaju gruntu. Jeśli teren na którym będziemy chcieli umocować konstrukcje pod panele fotowoltaiczne będzie niestabilny wtedy zaleca się wylanie fundamentu betonowego.

Z czego wykonane są konstrukcje pod panele fotowoltaiczne?

Materiał, który wykorzystywany jest pod konstrukcje do montażu paneli fotowoltaicznych powinien być solidny, lekki i wytrzymały. Rynek oferuje nam wiele rodzajów konstrukcji wykonanych z różnych materiałów.

Wybierać możemy spośród konstrukcji wykonanej ze stali:

 • ocynkowanej ogniowo (jedna z najtańszych konstrukcji pod fotowoltaikę),
 • ocynkowanej ogniowo, aluminium i stali nierdzewnej,
 • nierdzewnej i aluminium (wyróżnia je zaskakująca lekkość,
 • łatwy montaż i nieco wyższa cena),
 • kwasoodpornej,
 • galwanizowanej,
 • aluminium ekstrudowanego.

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne to bardzo ważny wybór w momencie instalacji fotowoltaiki. W większości gospodarstw domowych montujemy je na dachach budynków. Bez względu na rodzaj, nachylenie czy powłokę z jakiej wykonane jest pokrycie dachowe.

Konstrukcje do montażu paneli fotowoltaicznych powinny być stabilne i mocne, aby wytrzymały wiele lat i pozwoliły panelom na maksymalną produkcję energii. 

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z nami!

O co chciałbyś zapytać?

3 + 10 =

Możesz też zamówić BEZPŁATNĄ wycenę!