Ile energii produkuje ogniwo fotowoltaiczne

Czy zastanawialiście się kiedyś, ile energii produkuje ogniwo fotowoltaiczne? Patrząc na panel fotowoltaiczny widzimy małe kwadraty – to właśnie pojedyncze ogniwa połączone ze sobą szeregowo lub równolegle, w których powstaje energia elektryczna. Ale właściwie ile energii produkuje ogniwo fotowoltaiczne? Wszystkie tyle samo?

Jak działa panel fotowoltaiczny?

Najkrócej – ogniwa fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Aby do tego doszło muszą być zbudowane z materiału półprzewodnikowego, najczęściej krzemu, który w wyniku działania promieniowania słonecznego zamienia się z izolatora w przewodnik.
Ogniwa łączy się w moduły, a grupa modułów tworzy panel. Powstały w nim prąd stały trafia do falownika, który przekształca go w prąd przemienny, dzięki czemu możliwe jest zasilanie sprzętów energią elektryczną.
Panele fotowoltaiczne zamontowane na gruncie lub budynku tworzą instalację. Czy dla inwestora jest istotne, ile energii produkuje ogniwo fotowoltaiczne?

Ile więc energii produkuje ogniwo fotowoltaiczne?

Z punktu widzenia osoby, która dokonuje inwestycji liczy się, ile panel produkuje prądu, a ile wytworzy cała instalacja.

W warunkach laboratoryjnych, optymalnych, panele produkują od 900kW do około 1100 kW z 1 kW mocy instalacji, w ciągu 12 miesięcy – tak podają eksperci.

Ile w rzeczywistości wytworzą panele w realnych warunkach, w konkretnej lokalizacji?

Wpływ na to ma wiele czynników.

warunki atmosferyczne (idealne 25 stopni C, natężenie słoneczne 1000kW na m2, wiatr 1m/s, w przyrodzie praktycznie nie występują)

• lokalizacja instalacji (brak zacienienia, położenie na południowej stronie)

technologia zastosowana do budowy modułu fotowoltaicznego

W celu zbudowania dopasowanej optymalnie instalacji istotna będzie moc paneli fotowoltaicznych.

Moc paneli fotowoltaicznych

Najpopularniejsze oferowane panele wytwarzają 330-360 kW. Możliwe jest zamontowanie mocniejszych np. 380 kW. Obliczenie potrzebnej mocy wydaje się proste, zakładamy zużycie na określonym poziomie, mnożymy, ale… wydajność paneli fotowoltaicznych spadnie, jeśli:

• zostaną one przykryte przez śnieg lub liście,
• będą zacienione przez drzewa lub wyższe budynki.
• umieścimy je od wschodu lub zachodu

Ponadto, na wydajność paneli fotowoltaicznych wpływa:

• pora roku
• prawidłowy montaż instalacji (polecamy się:)

Mówiąc o wydajności mamy na myśli zależność pomiędzy parametrami eksploatacyjnymi i poprawnością wykonania całej instalacji.

Wydajność instalacji, a sprawność ogniw fotowoltaicznych

Sprawność ogniw fotowoltaicznych dotyczy przede wszystkim wszelkich parametrów technicznych poszczególnych modułów. Na to, jak bardzo efektywne będą panele słoneczne wpływać będzie przede wszystkim materiał, z którego są wykonane i technologia.

Obecnie stosuje się 3 najbardziej znane typy:

  • panele monokrystaliczne (najwyższa sprawność 16-22%),
  • polikrystaliczne
  • zbudowane z krzemu amorficznego (najniższa 14-16%).

Wpływ na sprawność ma także rodzaj powłoki antyrefleksyjnej oraz jakość i rodzaj połączeń pomiędzy poszczególnymi ogniwami. Większą sprawność ogniwa fotowoltaiczne wykazują w słoneczne dni, jednak zbyt wysoka temperatura przekłada się to na mniejszą sprawność paneli fotowoltaicznych.

Instalując panele fotowoltaiczne, które wyróżniają się dobrą sprawnością, możemy oczekiwać, że wydajność będzie również lepsza. Moduły wyróżniające się większą efektywnością zwykle zajmują także mniej miejsca na dachu.

Szacunkowo w okresie maj – wrzesień instalacja fotowoltaiczna jest w stanie pokryć do 120% zapotrzebowania na energię elektryczną. W miesiącach listopad – luty wartość ta spada do 30%. Oczywiście z upływem lat panele fotowoltaiczne tracą na wydajności. Jest to jednak zjawisko całkowicie naturalne. Wielu producentów tego typu instalacji obejmuje swoje produkty 25 letnią (a czasem nawet i dłuższą) gwarancją.

Wszystkie opisane powyżej czynniki, materiały, mają wpływ na to jak finalnie będzie działała nasza instalacja fotowoltaiczna. Warto zatem zwrócić się do fachowców w temacie.

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z nami!

O co chciałbyś zapytać?

5 + 15 =

Możesz też zamówić BEZPŁATNĄ wycenę!