Czy fotowoltaika się opłaca?

Odpowiadając najkrócej jak to możliwe na pytanie czy fotowoltaika się opłaca należy po prostu powiedzieć, że bezdyskusyjnie tak. Optymalne nasłonecznienie w całej Polsce decydujące o wysokiej sprawności instalacji fotowoltaicznych, dofinansowanie z programu Mój Prąd oraz ulgi podatkowe powodują, że ta inwestycja przynosi wyłącznie korzyści. Jeżeli dodamy do tego pełzający wzrost cen prądu to należałoby wręcz stwierdzić, że inwestycja w panele fotowoltaiczne to okazja inwestycyjna przynosząca ogromne korzyści. Korzyści nie tylko dla naszego portfela, ale również dla otaczającego nas środowiska naturalnego i wizerunku.

Na poniższym wykresie widać jak rosła średnia cena prądu dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw przez ostatnie 20 lat. Ostatni, skokowy wzrost cen na początku 2020 roku to efekt podwyżek wprowadzonych przez operatorów. Skala podwyżek to od 10,5 do 12,9%, w zależności od operatora, a należy pamiętać, że skala podwyżek miała znacznie większa, lecz zostały one zablokowane przez Urząd Regulacji Energetyki.

01 OPŁACALNOŚĆ FOTOWOLTAIKI

Kluczem do osiągnięcia wysokiej opłacalności i krótkiego okresu zwrotu z inwestycji w panele fotowoltaiczne jest właściwy dobór mocy instalacji fotowoltaicznej. Najlepszą wartością bazową do wyliczeń jest zużycie prądu w okresie ostatniego roku kalendarzowego. Dzięki temu widoczne są zmiany zużycia prądu w różnych okresach roku, a łączna wartość najlepiej odzwierciedli średnie zapotrzebowanie na prąd na przestrzeni całego roku. Wartością bazową może być również średnia wartość rachunku za prąd, gdyż dobry kalkulator fotowoltaiki będzie w stanie przeliczyć te wartości na optymalną wielkość instalacji.

W sprawdzeniu jak jest opłacalność fotowoltaiki dla konkretnej inwestycji pomoże Ci nasz kalkulator fotowoltaiczny.

0
Zadowolonych klientów
0
lat
Gwarancji na najlepsze panele
0
%
Finansowania instalacji
0
lat
Średni czas zwrotu z inwestycji

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z nami!

O co chciałbyś zapytać?

2 + 7 =

Możesz też zamówić BEZPŁATNĄ wycenę!